|
| |
PROJEKTI
- Projekat RASTKO
Biblioteka srpske kulture na Internetu.
- CALIMERA - Cultural Applications: Local Institutions Mediating Electronic Resource Access
Projekat se fokusira na lokalne institucije iz oblasti kulture i daje im ulogu ključnog igrača pri korišćenju novih tehnologija radi razvijanja uslužnih servisa za građane.
- Culture Programme (2007-2013)
Cilj Programa Kultura 2007-2013 je olakšavanje uzajamnog razumevanja i podsticanje kreativnosti što bi trebalo da doprinese uzajamnom bogaćenju evropskih kultura. U narednim godinama primarni ciljevi ovog projekta biće mobilnost umetnika, umetnosti i međukulturni dijalog.
- ERPANET - Electronic resource preservation and access network
Evropska komisija ustanovila je projekat ERPANET s krajnjim ciljem da se saznanja o najnovijim dostignućima u razvoju digitalne zaštite razmenjuju između pojedinaca i institucija tako što će se ustanove koje čuvaju kulturno nasleđe (arhivi, biblioteke i muzeji) povezati sa istraživačkim institucijama, vladinim organizacijama i softverskom industrijom.
- EVA – European visual archives
Aktivnosti projekta pod nazivom "Evropski vizuelni arhiv" (EVA) usmerene su na olakšavanje pristupa zbirkama fotografija koje se čuvaju u javnim arhivima.
- MINERVA – Ministerial network for valorising activities in digitisation
Zadatak projekta Minerva bio je da kreira mrežu država članica EU radi razmatranja, povezivanja i harmonizacije aktivnosti koje se sprovode pri digitalizaciji sadržaja iz oblasti nauke i kulture sa krajnjim ciljem da se ustanovi standarna evropska platforma i izrade preporuke i vodiči za digitalizaciju, definisanje metapodatka, zaštitu i obezbeđivanje trajnog pristupa digitalnom dokumentu.
- SEPIA -Safeguarding European Photographic Images for Access
SEPIA je projekat koji je ustanovila Evropska unija, a fokusiran je na zaštitu fotografskog materijala.
Vrh strane |
STANDARDI I PREPORUKE
- ISAD(G) 2:2000 General International Standard Archival Description (Opšti međunarodni standard za opis arhivske građe).
Standard sadrži opšta pravila za izradu opisa arhivske građe kome je cilj da identifikuje i objasni kontekst i sadržaj arhivske građe kako bi se olakšala njena dostupnost korisnicima i kako bi se lakše obrazovao jedinstven informacioni sistem unutar jednog i više arhiva.
- ISAAR(CPF) 2:2004 International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families (Međunarodni standard arhivskog normativnog zapisa za pravna, fizička lica i porodice).
Međunarodni standard koji daje smernice za oblikovanje arhivskih opisa pravnih, fizičkih lica i porodica (stvaralaca arhivske građe).
- ISAF - Draft: januar 2007 International Standard on Activities/Functions of Corporate Bodies (Međunarodni standard za opis aktivnosti/funkcija pravnih lica).
Planira se njegovo zvanično predstavljanje na Kongresu MAS-a u Kuala Lumpuru jula 2008. godine. Standard će obezbediti uputstva za pripremu opisa funkcija/aktivnosti pravnih lica koja su u vezi sa kreiranjem i korišćenjem arhiva. (u pripremi)
- ISIAH - Draft: jul 2007 International Standard For Institutions with Archival Holdings (Međunarodni standard za opis institucija koje čuvaju arhivsku građu – Nacrt).
Cilj standarda je omogućavanje opisa institucija čija je glavna funkcija čuvanje arhivske građe i omogućavanje široj publici lakšeg pristupa građi. Kako arhive mogu biti vlasništvo i drugih institucija kulture (biblioteke, muzeji), porodica ili pojedinaca; ovaj standard ili njegov podskup može se primeniti i na njih tj. nije ograničen samo na klasične arhive. (u pripremi)
- EAD DTD:2002 Encoded Archival Description – Document Type Definitions (Kodirani arhivski opis – Definicije vrste dokumenta).
Standardizovan set semantičkih pravila i sintakse za kodiranje u SGML-u (Standardised General Markup Language - standardizovan jezik za označavanje) ili u XML-u (eXtensible Markup Language proširiv jezik za označavanje) radi veb pristupa, pretraživanja i razmene podataka.
- MoReq:2001 Model Requirements for the management of Electronic Records MoReq specification (Zahtevi modela za upravljanje elektronskim dokumentima-specifikacija MoReq).
Specifikacija pokriva širok raspon zahteva, a namenjen je i javnim i privatnim organizacijama koje žele da uvedu sistem ESUD (Elektronski sistem za upravljanje dokumentarnom građom) ili žele da ga ispravno revidiraju.
- Recommendation No. R (2000) 13 of the Committee of Ministers to Member States on a European Policy on Access to Archives
, (155.54 kB) (Preporuka br. R(2000) 13 Odbora ministara državama članicama o dostupnosti arhivske građe). Preporuka ističe potrebu za usklađivanje pravnih normi koje tretiraju dostupnost arhivske građe i u tom smislu nudi načela i procedure koje pri tome treba poštovati. Između ostalog, preporukom se ističe da bi glavni principi o dostupnosti arhivske građe trebalo da budu ugrađeni u zakone, da bi pravila o dostupnosti trebalo jednako primenjivati u celoj zemlji, da bi trebalo onemogućiti da bilo koja kategorija korisnika ima povlašćen položaj, da besplatno korišćenje arhivske građe i informativnih sredstava čini osnovu obezbeđivanja dostupnosti arhivske građe itd.
- Recommendation Rec (2002) 2 of the Committee of Ministers and explanatory memorandum Access to official documents
, (90.99 kB) (Preporuka R(2002) 2 Odbora ministara državama članicama o dostupnosti službenih dokumenata). Preporuka se odnosi samo na službena dokumenta koje čuvaju tela javnih vlasti, a principi za čije poštovanje se preporuka zalaže jesu: garantovanje prava pristupa svakome, precizno navođenje svakog ograničenja u zakonskoj regulativi, neobavezivanje podnosioca zahteva da navede razloge za pristup službenim dokumentima, besplatna dostupnost itd.
- Recommendation Rec(2003)15 of the Committee of Ministers to member states on archiving of electronic documents in the legal sector
, (90.99 kB) (Preporuka R(2003) 15 Odbora ministara državama članicama o arhiviranju elektronskih dokumenata u pravnom sektoru). Cilj preporuke je da sa jedne strane privuče pažnju zemalja članica (konkretno organizacija pravnog sektora i službi za arhiviranje) na rizike i probleme arhiviranja elektronskih dokumenata, a sa druge da ukaže na principe koje treba poštovati kako bi se pronašlo podesno rešenje arhiviranja elektronskih dokumenata u pravnom sektoru.
Vrh strane | |
|
| |
| © Arhiv Jugoslavije 2008 | designed & produced by MASSVision, powered by cMASS | |